Autor: Ján Wlachovský

Zelený jačmeň

PREČO MÁŠ PIŤ JAČMEŇ

-Andrea Wlachovská

Prehrať video o čo je to zelený jačmeň

Obsah článku

Čo je to zelený jačmeň?

Predstav si mladú sviežu jačmennú trávu, ktorá má asi 20-30 cm.
Tá sa pokosí a odšťaví sa na džús.
Tento džús sa vysuší na prášok.
Tak to je ten jačmeň.

Veľa rastliniek je bohatých na výživné látky. Žiadna z nich ale neobsahuje tak širokospektrálnu výživu, ako listy z mladého jačmeňa.
Pokiaľ je správne spracovaný, táto výživa si veľmi dobre rozumie s našim telom.

Vedeli to Egypťania, staré kultúry Orientu, Čínania ho považovali za symbol mužskej potencie, Keltovia používali šťavu z trávy na hojenie rán.
Do roku 1950 boli v USA najpopulárnejšími multivitamínovým doplnkom džúsy z trávy.
Potom prišli syntetické doplnky.

Do Čiech a hneď potom aj na Slovensko prišiel zelený jačmeň zhruba pred 22 rokmi.

zelený jačmeň

Ako sa jačmeň vyrába

Pestovanie jačmeňa

Kvalitný jačmeň musí byť vypestovaný na pôde nezaťaženej priemyslom, mimo mesta, dopravných tepien a zásadne bez použitia hnojív, pesticídov a herbicídov.

Ukázalo sa, že ideálna pôda sú vyschnuté sladkovodné jazerá, napríklad tie v Utahu, USA. Takáto pôda je bohatá na minerály a skrýva obrovský potenciál.

Rastlinka vykazuje najvyšší obsah aktívnych látok, keď má 20-25 cm. Vtedy sa pokosí.

Keď má rastlinka 40 cm, prechádza z vegetačného štádia do štádia reprodukčného a jej výživnosť klesá.

Polia sú osievané a zberané šetrným rotačným spôsobom. Jačmeň sa pestuje v striedavých pásoch s lucernou, aby nevznikala jednotvárna a neprirodzená monokultúra. Lucerna navyše dodáva pôde dusík, čo zvyšuje množstvo chlorofylu v jačmenných listoch. Pestovanie vo vyššej nadmorskej výške zas prispieva k vyššiemu obsahu bielkovín.

Je takto vyrobený každý jačmeň? Vôbec nie, ale o jednom takom viem a pijem ho denne 20 rokov.

Spracovanie jačmeňa

Môžeš mať perfektne eko bio vypestovaný jačmeň, ak ho ale nespracuješ správne, tvoje telo si z neho veľa nezoberie.

a) Nesprávne

Prvý spôsob spracovania jačmeňa je ten, že sa pokosí, vysuší a veľmi jemne nadrtí.
Vznikne prášok – nadrvené seno…
Prášok s trávovou vlákninou ľudské telo nedokáže stráviť.
Úžitok z takto spracovaného jačmeňa je minimálny. Jeho výroba je oveľa menej náročná a tým pádom môže byť o dosť lacnejšia.
Takýto jačmeň ti neodporúčam konzumovať.

Bunka trávy a jej pevný obal.

zelený jačmeň výroba

Trávovú bunku chráni vláknina (na obrázku zelený obal). Vláknina sa odstráni práve tým, že sa tráva odšťaví.

Odšťavená tráva je pre ľudí 100% stráviteľná.

b) Správne

Výrobne náročnejší je spôsob, pri ktorom sa tráva pokosí, umyje a vylisuje. Tento spôsob je náročnejší a teda aj nákladnejší.

Vylisovaná šťava sa suší špeciálnym zariadením pri nízkych teplotách do 31 °C. Tým vznikne 100% čistý a nepasterizovaný prášok, ktorý keď sa zmieša s vodou, má jemnú chuť. Pri tomto spracovateľskom procese sú účinné zložky zachované.

Od okamihu zberu, cez lisovanie, sušenie až po vákuové balenie suroviny uplynie len niekoľko hodín. Prášok (ak v ňom nie sú prídavné konzervačné látky, napr. maltodextrín) je sám o sebe svetlo zelený, ale po rozpustení vo vode získava sýto zelenú farbu.

Takáto šťava je živá, stráviteľná a bezpečná ako pre novorodenca, tak aj pre staršieho človeka s citlivým trávením.

výroba jačmeň green ways

Kľúčové vlastnosti jačmeňa

Tráva je základ potravinového reťazca. Zákonite tam preto musia byť všetky živiny, ktoré celý ten potravinový reťazec potrebuje na prežitie.
Sú tam všetky živiny, je ich tam veľa a sú tam uskladnené v optimálnom pomere. Trávu nevymýšľal človek v laboratóriu. Tvoril ju ten istý dizajnér, ktorý vymyslel aj teba.

Keby tráve chýbal jediný dôležitý prvok, nebola by tu krava, mlieko a dokonca ani my, ľudia.

JAČMEŇ JE ŠIROKOSPEKTRÁLNY ZDROJ NUTRIČNÝCH LÁTOK

Veľa rastlín je bohatých na nutričné látky, žiadna z nich ale nemá tak komplexné zastúpenie vitamínov, minerálov, fytolátok, enzýmov, antioxidantov ako práve jačmeň.

V USA na začiatku 20. storočia, pred príchodom syntetických vitamínov boli práve zelené nápoje najpopulárnejší zdroj vitamínov. 

Moderná veda tiež prišla na to, že jačmeň je bohatým a komplexným zdrojom výživy.

Prečo sa nepoužíva všade a stále? Jednoducho by príliš konkuroval komerčne zaujímavejšim ziskovejším syntetickým vitamínom.

JAČMEŇ ŤA SÝTI A ČISTÍ ZÁROVEŇ

Každá bunka podobne ako celý organizmus potrebuje hodnotnú stravu a dokonalé vylučovanie. Nápoj z jačmennej trávy bunky sýti a zároveň čistí.

Čistením a zásobovaním organizmu predlžujeme jeho biologický vek. 

ZELENÝ NÁPOJ JE KOMPLEXNÝ A PRIRODZENÝ

Jeho fytolátky pôsobia súvzťažne a ich účinok nemožno porovnať so žiadnou umelou kombináciou. Látky sú prepojené a podporujú sa. Spoločne tvoria chemickú reakciu, podobnú „dominovému efektu“.

V izolovaných preparátoch proste chýbajú spojovacie látky, ktoré ich účinky zvyšujú.

Mnohí sa úzko zaujímajú len o nutričnú hodnotu, ale nerozumejú tomu, že látky pôsobia v prirodzenom prostredí 1000x silnejšie.

Preto pozitívnu reakciu vyvolá už malá dávka správnej stravy.

VYSOKÝ OBSAH CHLOROFYLU

Chlorofyl je jedna z najhojivejších látok na Zemi. Používa sa na hojenie rán, popálenín, bráni zápalom, infekciám. Má podobnú chemickú štruktúru ako hemoglobín, zlepšuje krvný obraz.

Chlorofyl je kondenzátor slnečnej energie. Je to v podstate koncentrované slnečné svetlo a jeho energia.

Vďaka chlorofylu dochádza k lepšiemu prenosu kyslíka, čo zvyšuje výkon a bráni infekčnému prostrediu.

JAČMEŇ MÁ ŽIVÉ ENZÝMY

Vieme, že v jačmeni sú aj antioxidačné, aj tráviace enzýmy. Sú tam dokonca celé komplexy enzýmov, podobné tým, ktoré si vyrába naše telo.

Enzýmy si predstav ako robotníkov v našom tele. Bez nich neprebehne ani jedna chemická reakcia. Všetky minerály, vitamíny, stopové prvky by bez nich ostali ako materiál na opustenej stavbe. Musia prísť robotníci, chopiť sa nástrojov a stavba začne žiť. Alebo naopak, robotníci odídu a stavba končí.

Správne vyrobený jačmeň sa suší pri teplote do 31 °C. Takýto zelený nápoj má živé enzýmy – niečo čo v bežnej strave veľmi chýba.

JAČMEŇ JE ANTIOXIDAČNE AKTÍVNY

Zelené potraviny sú bohatým zdrojom antioxidantov. Tie ničia voľné radikály, taktiež spomaľujú starnutie buniek a chránia proti UV žiareniu.

Voľný radikál si môžeš predstaviť ako dieťa v škole, ktoré nemá desiatu. Rozhodne sa preto ukradnúť desiatu spolužiakovi. Okradnutý spolužiak urobí to isté ďalšiemu kamošovi a takto sa poškodzuje celá trieda. Podobne poškodzujú voľné radikály naše telá.

Antioxidant je spolužiak s desiatou naviac, s ktorou sa rád podelí a tým zabráni ničeniu ďalších buniek.

Voľné radikály sú molekuly, ktoré sú pri nadmernej koncentrácii zodpovedné za poškodzovanie buniek, vrátane poškodenia DNA.

Sú spolupríčinou vzniku mnohých chorôb.

Antioxidanty v potravinách rastlinného pôvodu znižujú riziko vzniku chronických chorôb a rakoviny.

V správne vyrobenom jačmeni je široké spektrum živých antioxidantov, ktoré chránia pred chorobami, starnutím a našu pokožku pred slnečným žiarením.

NÁPOJ Z JAČMENNEJ TRÁVY JE ZÁSADOTVORNÝ

Väčšina našej stravy nás skôr prekysľuje. Aby nedošlo k poškodeniu životne dôležitých centier, telo to musí samozrejme vyrovnať.

Reaguje na to tak, že si tú „zásadotvornosť“ požičiava z miest, kde to bolí najmenej: zuby, tenké črevo, močové ústrojenstvo.

Regulácia zásaditosti upravuje priechod cukru cez črevné steny. Tým sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi. Úplne prirodzene. To je funkcia poriadnej stravy.

účinky jačmeň green ways

Pre koho je zelený jačmeň vhodný?

Ktorému ľudskému organizmu sa v dnešnej dobe nehodí čistá prírodná 100% vstrebateľná výživa bez vedľajších účinkov?

Ja osobne takých ľudí veľa nepoznám.

Za predpokladu, že bol jačmeň vyrobený naozaj kvalitne, je vhodný naozaj pre každého.

JAČMEŇ JE SKVELÁ VÝŽIVA PRE BÁBÄTKÁ

Kým je dieťa kojené matkou, stačí keď bude jačmeň piť mama a bábätko ho dostane cez materské mlieko.

Vylisovaná šťava z jačmennej trávy má pH materského mlieka, je veľmi jemná a 100% stráviteľná, čiže je možné ju primiešavať do umelého mlieka a tým ZNAČNE obohatíme danú zmes živinami.

Pre bábätko je vhodné piť jačmeň hneď ako skončíš s kojením.

Tu je dôležité uviesť, že sa vždy bavíme o kvalitne vyrobenom jačmeni!

DETI A TEENEGERI

Keď tvoje dieťa ráno vypije pohár jačmeňa, jeho telo dostane poriadnu dávku výživy. To čo do seba bude hádzať po tom ako vybehne z domu už úplne neustrážiš. Lenže telo, ktoré je zvyknuté denne piť zásaditý nápoj tvoriaci v tele prirodzené prostredie, také telo bude prirodzene vedené k zdravším voľbám vo svojom živote.

Keď máš ty, alebo tvoje dieťa nutrične vyživený organizmus, budete mať menšie nutkanie sa napchávať čímkoľvek, čo vám príde pod ruku. Zdravý črevný mikrobióm vám dá zdravé signály do mozgu o tom, čo áno a čo nie.

Ideálne je spojiť jačmeň aj s chlorellou. Veľmi pravdepodobne vás potom čaká detstvo bez antibiotík, alergií, ekzémov a ďalších fajnotiek.

Môže za to imunitný systém, ktorý funguje správne.

ŠPORTOVCI

Jačmeň je možné využiť ako iontový nápoj. Zvyšuje výkon a skracuje dobu regenerácie.

ZDRAVÍ ĽUDIA

Pre zdravého dospelého človeka je luxus to, keď si ráno zamieša drink, v ktorom má celé spektrum živín, ktoré jeho telo potrebuje. Vitamíny, minerály, enzýmy, antioxidanty v bioaktívnej forme, 100% vstrebateľné. Ten istý nápoj zároveň čistí bunky jeho tela. Tak by sa mala správať skutočná strava.

Dnes je naše tradičné jedlo nutrične prázdne, zato obohatené o chémiu a toxíny. Denný pohár jačmeňa je odpoveďou na dnešnú dobu.

SENIORI

Vo veku, keď je jedenie zeleniny komplikovanejšie, prípadne úplne nemožné sa výživa z jačmeňa naozaj hodí.

Energia do žíl, skvalitnenie života, dobrý spánok, menej liekov, dôstojné prežitie staroby. Jačmeň je pre našich starých rodičov viac než vhodný.

CHRONICKÉ OCHORENIA

Nech už ide o akýkoľvek zdravotný problém, telu sa výživa a prečistenie buniek hodí VŽDY. Kontraindikácie pri jačmeni prakticky neexistujú. Jediný prípad, kedy jačmeň nie je vhodný je po transplantácii orgánov. Pri každej inej chorobe prinesie telu pacienta veľa úžitku.

jačmeň zloženie

Aké má účinky zelený jačmeň?

ÚČINKY ZELENÉHO JAČMEŇA

-doktorka Michaela Barkociová

Prehrať video o zelený jačmeň účinky

Každá bunka tela buduje samú seba z materiálov, ktoré jej dáme k dispozícii. Takisto ako keď započneme stavbu domu.

Bunka aj stavbár veľmi dobre vedia, aký materiál a robotníkov potrebujú na perfektnú stavbu. Ale čo keď toto všetko nedodáme?

Namiesto stabilných domčekov vyrastú chatrče. Namiesto vitálnej, odolnej bunky vzniká bytosť, ktorá pri nepohode trpí a zomiera. Potom sa nemôžeme diviť, že náš organizmus tvorený miliardami chatrčí polaví pri prvej záťaži.

AKO ĽUDSKÉMU TELU POMÔŽE JAČMEŇ?

Keď nespokojnému stavbárovi konečne privezú perfektný stavebný materiál. Čo spraví ako prvé?

Rekonštrukciu chatrče. Začne postupne všetko opravovať. Prebiehajú práce, pri ktorých dochádza k nepríjemnostiam. Stará strešná krytina ide dolu a než sa nahodí nová, do domu zaprší a zatečie. Pri zoškrabávaní omietok sa práši.

Podobné prejavy započnú na bunkovej úrovni po vypití jačmeňa. Opravné mechanizmy bunky oslavujú a začnú zhadzovať „strešnú krytinu bunky“ a do bunky bude chvíľu zatekať. Detoxikačný proces, ktorý nemusí byť príjemný, ale je nutný. Na čo sú nám nové strešné trámy, keď sa nevyhodia tie staré? 

Po nepríjemnom období, ktoré nastáva v 20-40% prípadoch nastúpi príjemnejšie obdobie. Detox trvá 2-10 týždňov, v závislosti od stavu organizmu. Logicky je vhodné ho neprerušovať.

Po detoxe sú bunky vystavané z kvalitných materiálov nanovo.

Majiteľ tela sa nechá prekvapiť, čo všetko sa mu postupne opravuje. Opravujú sa aj veci, na ktoré mal doživotne brať lieky. Postupne zistí, že pri nepohode telo tak ľahko nepoľaví a že sa dá naň spoľahnúť aj v ťažších časoch stresu, chrípok, vírusu, pandémií…

VIE JAČMEŇ LIEČIŤ CHOROBY?

Zaradiť jačmeň medzi „liečivá“ by ho ponížilo, pretože on nelieči.

Jačmeň dodá telu potrebné látky, pomôže ho vyčistiť a telo má tým pádom prostriedky a priestor na to, aby si pomohlo samo. A uzdravilo sa.

To je vyššia liga ako klasické lieky, ktoré vo väčšine prípadov neriešia príčinu, ale len potláčajú symptómy problému.

Napísať, že jačmeň lieči je tiež nezákonné, preto to robiť nebudem.

Mnoho odborných štúdií a skúsenosti niekoľko tisícovej komunity konzumentov kvalitných zelených potravín jačmeňa a chlorelly ukázalo, že ich pravidelné konzumovanie pomáha pri následujúcich aspektoch:

ENERGIA

Pri jačmeni ako prvé pocítiš energiu. Budeš viac vládať, prestaneš zaspávať pred večerníčkom, budeš sa cítiť sviežejšie, vitálnejšie. S prehľadom ti v živote nahradí kávu. Ak chceš.

Pokojne pi kávu ďalej, na tom nič nie je. Keď si ale ráno dáš najskôr jačmeň, zistíš, že jej nebudeš potrebovať tak veľa.

TRÁVENIE

Jačmeň pomáha pri pálení záhy (zásaditosť), pomôže žalúdku – bolesti (enzýmy), zefektívni sa spaľovanie tukov (enzýmy), pomáha pri nafukovaní a zápche (draslík).

KOŽNÉ PROBLÉMY

Pôsobenie mladého jačmeňa na omladenie kože je klinicky preukázané aj u pacientov s kožnými chorobami.

Experimenty viedol Dr. Tatsuo Muto, dermatológ z južného Japonska. Zverejnil ich pod názvom Liečba kožných ochorení extraktom mladých listov zeleného jačmeňa (časopis Nippon Keizai 7. 6. 1975).

Uvádza zlepšenie príznakov u pacienta (vek 57 rokov) s melanózou a pacienta (vek 16 rokov) s atopickým ekzémom po viac než päťmesačnom užívaní extraktu. Z testovaných pacientov sa tí, ktorí užívali mladý jačmeň, uzdravovali rýchlejšie ako tí, ktorí ho nedostávali. Navyše sa u nich prejavili ďalšie zdravotné zlepšenia, ako zlepšenie krvného obehu, peristaltiky, chuti do jedla a zmiernenie únavy.

CUKROVKA

Diabetikovi prospieva každá „zelená strava“. Regulácia zásaditosti upravuje priechod cukrov cez črevné steny. Tým sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi.

Šťava z jačmeňa zvyšuje citlivosť inzulínu vlastného aj toho podaného injkečne.

KRVNÝ OBRAZ

MUDr. Lacina pol roka sledoval pacientov so zvýšenou sedimentáciou, granuláciou, leukocytózou, s alergickými ochoreniami, so zlými reumatickými testami a s lymskou boreliózou. Závery u všetkých týchto skupín sú veľmi pozitívne a výrazné už po troch mesiacoch užívania produktu.

ZÁPCHA

Opakovaná zápcha je aj dôsledkom zníženej pohyblivosti hrubého čreva a zníženej svalovej zdatnosti celého tela. Aktívne zložky mladého jačmeňa (hlavne draslík) podporujú pohyb tráviaceho ústrojenstva.

Starší ľudia a jedinci s obmedzenou funkciou žalúdka a čriev majú problémy s vlákninou v zelenine. Mladý jačmeň neobsahuje hrubú celulóznu vlákninu, ktorá môže byť problematická. Obsahuje jemnú rozpustnú vlákninu, ktorá je pre seniorov veľkou pomocou.

CIVILIZAČNÉ CHOROBY

Výskum a aj naše skúsenosti ukazujú, že výťažok z mladého jačmeňa pomáha v boji s rôznymi chorobami vrátane artritídy, astmy, chudokrvnosti, impotencie, obehových problémov, srdcových chorôb, vysokej hladiny cholesterolu a obličkových problémov. Je to skutočne výnimočný nápoj. Jačmenné výhonky majú totiž tri kľúčové vlastnosti.

Prvou je prítomnosť jedinečného antioxidantu 2″-0-GIV. Ten disponuje oveľa silnejšou antioxidačnou aktivitou než alfa-tokoferol (vitamín E).

Druhou vlastnosťou je prítomnosť účinných tlmičov zhlukovania krvných doštičiek. Zhlukovanie krvných doštičiek je kľúčovým krokom k tvorbe trombu, aterosklerózy, koronárnych srdcových chorôb a infarktu myokardu.

Výťažok z mladého jačmeňa preukázal antitrombotické, protizrážanlivé a cievy chrániace účinky.

Tretia je prítomnosť látok podporujúcich uvoľňovanie rastového hormónu prolaktínu (zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní imunitného systému a rovnováhy v organizme). V princípe sa dá povedať, že mladý jačmeň združuje ozdravné vlastnosti základných zložiek.

ZÁPALY

Chlorofyl má obrovské protizápalové účinky. Či už je to bolesť hrdla, dutín, zubov, močové cesty, kĺby, karpálny tunel, skryté zápaly, ženské problémy, spálená koža zo slnka, zápaly v črevách (spôsobujúce autoimunitné a ďalšie choroby)… Chlorofyl hasí všetko čo mu príde do cesty.

PSYCHIKA

Jačmeň vďaka aminokyseline tryptofánu podporuje tvorbu serotonínu (zodpovedný za pocit spokojnosti) v tvojom tele. Takisto znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý bráni správnemu fungovaniu imunitného systému.

SPÁNOK

Jačmeň obsahuje esenciálnu aminokyselinu tryptofán. Z neho si telo vyrába serotonín a melatonín. Vďaka nemu telo lepšie regeneruješ a lepšie spíš.

REGENERÁCIA

Zelené potraviny prispievajú k rýchlejšej regenerácii po zraneniach – telo má k dispozícii kvalitný materiál + robotníkov, môže rýchlejšie obnovovať poškodené bunky a tkanivá.

To isté platí pre regeneráciu po cisárskom reze. Ženy na zelených potravínách sa mohli rýchlejšie vrátiť do normálu a fungovať, cvičiť,…

Prispievajú k rýchlejšej regenerácii pri chorobách – celostná podpora organizmu, fungujúca imunita, zásadotvornosť, chlorofyl, anitoxidanty,… proste ideálny pomocník na ťažké časy.

RAKOVINA

Viaceré štúdie potvrdili protirakovinový účinok zeleného jačmeňa. Nielenže vytvára prostredie, v ktorom sa rakovine nechce existovať, ale jeho látky vedia priamo pôsobiť protirakovinovo. Uvádza sa tak v tejto štúdii o rakovine hrubého čreva.

U skupiny myší s rakovinou, ktoré užívali extrakt z jačmeňa, došlo k prekvapivému pozitívnemu vývoju. Cieľom úsilia bolo zistiť, ktorá zložka extraktu má protirakovinové účinky. Tak došlo k objavu, že rakovinové bunky účinne potláča vo vode rozpustná bielkovina obsahujúca enzým SOD (superoxiddismutáza).

Úžasné pôsobenie SOD bolo potvrdené v USA, kde bol enzým klinicky aplikovaný pacientom s rakovinou za účelom prevencie vedľajších účinkov rádioterapie.

NECHTY A VLASY

Vitamíny a minerály znamenajú silné zdravé nechty aj vlasy.

MENŠTRUAČNÉ BOLESTI

Vyššie dávky jačmeňa tesne pred a počas prvých menštruačných dní sa osvedčili pri zmiernení menštruačných bolestí.

Ako Jačmeň a Chlorella pomáhajú pri menštruačných bolestiach?

Časté otázky

OBSAHUJE JAČMEŇ LEPOK?

Nekvalitne vyrobený jačmeň lepok obsahovať môže.

Jačmeň Green Ways lepok neobsahuje. Spoločnosť Green Ways prítomnosť lepku testuje pri každej šarži.

Jačmeň Green Ways ti určite odporúčame piť, ak máš celiakiu. Celiakia je o zápale v črevách a je bežné, že po zaradení zelených potravín do života sa jej prejavy zmierňujú.

KEDY POCÍTIM ÚČINKY?

Pri kvalitnom jačmeni pocítiš príliv energie už v prvé dni. Ďalšie efekty potom väčšinou do pár týždňov, ale je to veľmi individuálne a záleží to od mnohých faktorov:

  • Ako často budeš jačmeň piť
  • V akom stave je tvoj organizmus
  • Budeš konzumovať jačmeň a chlorellu súbežne, alebo len jedno z nich
  • Aký máš životný štýl, psychickú pohodu, koľko stresu máš v živote,..

 

Takže energia už po pár dňoch, trávenie sa upravuje v priebehu prvých týždňov.

Ďalšie zmeny v závislosti na vyššie spomínaných faktoroch.

MÔŽU DETI DO 3 ROKOV KONZUMOVAŤ JAČMEŇ?

Z legislatívnych dôvodov je nutné pri všetkých doplnkoch stravy uvádzať, že nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Je to nevyhnutné aj pri tabletkovej forme produktov (nebezpečenstvo vdýchnutia).

Jačmeň aj Chlorella Green Ways sú dôsledne kontrolované kvalitné funkčné potraviny. Ich podávanie deťom do troch rokov je v plnej kompetencii rodičov. Medzi užívateľmi Green Ways je použitie u mladších detí bežné.

MÔŽU TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY PIŤ JAČMEŇ?

Kvalitné zelené potraviny, ako sú tie od Green Ways, sú určite vhodné a bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy. Optimálne je s nimi začať ešte pred otehotnením. Organizmus sa očistí, vyživí a pripraví na tehotenstvo. 

Zelené potraviny znižujú prechod chemikálií cez placentu a materské mlieko do tela dieťaťa a efektívne odvádzajú škodliviny z tela matky stolicou. Poškodenie dieťatka nie je možné.

Viac sa dozvieš v sekcii PRE MAMINY.

tehotenstvo so zelenými potravinami jačmeňom a chlorellou

Zloženie zelený jačmeň

Nositeľ Nobelovej ceny a objaviteľ vitamínu C, Albert Szent-Györgyi zistil, že komplexná štruktúra vitamínu C v paprike je oveľa účinnejšia ako jeho syntetická, umelo vytvorená forma. Celá potravina je súborom tisícov látok existujúcich v zložitých vzťahoch, ktorým sa len učíme porozumieť. 

Izolovaním jednotlivých živín ničíme ich silu a kúzlo vzájomného pôsobenia.

To isté platí aj pre Jačmeň, ktorý je treba hodnotiť podľa toho ako funguje, nie podľa jeho tabulkového zloženia.

Medzi jeho najväčšie prednosti patria:

  • živé enzýmy
  • živé antioxidanty
  • flavonoidy
  • chlorofyl
  • vitamíny
  • minerály
  • ďalšie fytonutrienty

AKO FUNGUJÚ

ZELENÉ POTRAVINY

-Andrea a Ján Wlachovský

Prehrať video o ako funguju zelene potraviny

Následovná tabuľka neodzrkadluje zdaľeka všetky živiny a prospešné látky v Jačmeni, ale len tie najznámejšie:

Vitamíny:

Betakarotén: 1370 IU/g

Vitamín A: < 50 IU/100g

Vitamín B1: 0,43 mg/100g

Vitamín B2: 2,41 mg/100g

Niacín: 3,63 mg/100g

Vitamín B5: 5,1 mg/100g

Vitamín B6: 17,8 mg/100g

Biotín: 0,8 mg/100g

Vitamín C: 457 mg/100g

Vitamín E: 22,5 IU/100g

Vitamín K: 0,776 mg/100g

Kyselina listová: 1,5 mg/100g

Aminokyseliny:

Alanín: 16,9 mg/g

Methionín: 3,6 mg/g

Arginín: 13,4 mg/g

Fenylalanín: 13,0 mg/g

Prolín: 14,8 mg/g

Serín: 11,4 mg/g

Glycín: 12,4 mg/g

Treonín: 11,5 mg/g

Histidín: 5,22 mg/g

Tyrosín: 8,29 mg/g

Izoleucín: 18,2 mg/g

Valín: 13,0 mg/g

Leucín: 18,2 mg/g

Lyzín: 14,6 mg/g

Kyselina aspartamová: 19,7 mg/g

Kyselina glutamová: 26,1 mg/g

Minerály:

Vápnik: 6,8 mg/g

Draslík: 40,5 mg/g

Horčík: 0,03 mg/g

Železo: 0,37 mg/g

Kremík: 0,04 mg/g

Sodík: 6,41 mg/g

Fosfor:3,94 mg/g

Bór: 58 mcg/g

Mangán: 0,14 mg/g

Meď: 0,09 mg/g

Striebro: 0,50 mcg/g

Chróm: 1,09 mcg/g

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota

1340 kJ / 319 kcal

Tuky

3,9 g

z toho:

– nasýtené mastné kyseliny

1,1 g

– mononenasýtené mastné kyseliny

0,2 g

– polynenasýtené mastné kyseliny

2,6 g

Sacharidy

39 g

z toho:

– cukry

23 g

Vláknina

6,9 g

Bielkoviny

28 g

Soľ

2,9 g